Linux

Objavljena je CARNET-ova distribucija Debian 11 (Bullseye)

Objavljena je CARNET-ova distribucija Debiana 11 (Bullseye).

Vijesti: 
Kategorije: 

Objavljena je CARNET-ova distribucija Debian 10 (Buster)

Poštovani kolege,

objavljena je CARNET-ova distribucija Debian 10 (Buster).

Vijesti: 
Kategorije: 

Kako instalirati CARNet-Buster na "čisti" poslužitelj?

 CARNET preko 20 godina podržava operativne sustave bazirane na linuxu, pogotovo njegovu inačicu Debian. Debian se kroz godine pokazao kao izuzetno stabilan i pouzdan sustav, te se iz tih razloga i mnoge institucije članice CARNET-a odlučuju da na glavnom poslužitelju održavaju Debian Linux. Postojećim poslužiteljima je nadogradnja sustava na novu inačicu  olakšana kroz proceduru "carnet-upgrade", no potpuno novi poslužitelj nema nikakve prilagodbe CARNET-ovim servisima i mreži. Kako onda brzo "carnetizirati" poslužitelj pod Debian linuxom?

Vijesti: 
Kategorije: 
Važniji članci: 

Kako promijeniti kodnu stranicu na web sadržajima

Na jednom od poslužitelja imamo web stranice koje su izrađene u kombinaciji html i php datoteka, korištenjem Dreamweavera.

Vijesti: 
Kuharice: 
Kategorije: 

Objavljena je CARNET-ova distribucija Debian 9 (Stretch)

Poštovani kolege,

objavljena je CARNET-ova distribucija Debian 9 (Stretch).

Vijesti: 
Važniji članci: 

Tomcat 9.x / Linux: Zaštita aplikacija i podataka

Apache Tomcat logoInstalirali smo Javu i Tomcat na CentOS, odradili osnovne provjere funkcionalnosti (vidi: https://sysportal.carnet.hr/node/1834)... sve je ok. Vrijeme je da razmislimo kako ćemo zaštititi našeg Mačka od napada s mreže. 

Vijesti: 
Kuharice: 
Kategorije: 

Kako ispravno instalirati Apache Tomcat na Linux server

Apache Tomcat logo"Kako pravilno instalirati Tomcat?!? Pfff, samo zaguglaš i biraš između prvih dvadesetak naputaka, problema nema jer Tomcat je vrlo popularan web serverčić za Java aplikacije, dugo je na terenu (i bla-bla)". Realnost je ovakva: na službenom Tomcatovom siteu ova tema je - ajmo reć' - čudno obrađena; što se tiče weba - uputa i savjeta ima puno, definitivno previše uzevši u obzir da su neki od njih zastarjeli, neki su necjeloviti, u nekima se autoru potkradu greške ili nešto improvizira... pa nakon višednevnih isprobavanja shvatimo da, doduše, možemo Tomcat postaviti na Linux server i-'vako-i-'nako ali ne i pravilno tj. tako da brzo dobijemo funkcionalan web server, ujedno dostatno zaštićen i spreman za učinkovito administriranje.

Vijesti: 
Kuharice: 
Kategorije: 

Cockpit - server manager "za mase"

Pored brojnih prednosti, komandnolinijske edicije serverskih operativnih sustava imaju i jednu manu: potrebno je posvetiti im se, svakodnevno s njima raditi kako bi se stvarno iskoristili njihovi potencijali i efikasno se upravljalo serverima iz Bash ili Powershell ljuske. Nezgodno je što se danas više nego ikada od sistemaca očekuje aktivni angažman u brojnim drugim stručno-tehničkim temama i dilemama, pri čemu većina njih nimalo ne doprinosi unaprijeđenju vještine administriranja servera. Stoga su, iako ne mogu (niti trebaju) zamijeniti naredbeni redak, ipak dobrodošli GUI orijentirani server manageri poput Cockpita, prvenstveno zbog toga što se njihovom implementacijom poslovi nadgledanja servera i jednostavniji zahvati mogu delegirati djelatnicima help-deska, testerima i developerima kad rade u razvojnim i testnim okolinama. I sistemcima-žutokljuncima olakšati će, ili barem uljepšati, neke poslove.  

Vijesti: 
Kategorije: 

Greške u ClamAV-u

Posljednjih dana dobijamo upite što se događa s ClamAV-om, antivirusnim softverom koji se nalazi na svim našim poslužiteljima (osim ako niste kupili neki drugi). I prije se događalo da se antivirusne datoteke ne mogu skinuti, ali sve je to obično potrajalo koji sat ili eventualno dan-dva. Sada je ispad malo duži i traje tjednima. Zato smo krenuli istražiti što se događa.

Vijesti: 
Kategorije: 

Njemački grad München se vratio na Windows OS!

U njemačkom gradu Münchenu su prije desetak godina odlučili uštedjeti na licencama za mnogobrojna PC računala u gradskoj i regionalnoj upravi. Čak su razvili i svoju inačicu Linuxa, koju su nazvali LiMux. Sve je konačno proradilo nakon nekoliko godina inženjer-sati. U uporabi je preostao još jedan dio računala na Windowsu, ali svi su počeli razmišljati kako bi i drugi gradovi mogli prijeći na Linux. No, ne samo da se to nije dogodilo, nego se nakon deset godina i München odlučio vratiti na Windows. Zašto?

Kategorije: 

Stranice

Pretplati se na Linux