Sigurnost

Provala u Mikrotik router

SigurnostCARNet Abuse služba mi rijetko piše, pa me prije neki dan iznenadila njihova poruka... A pisali su mi da je zaprimljena prijava pokušaja neovlaštenog pristupa sa jedne moje IP adrese. Iznenađenje je bilo još veće kad sam shvatio da se ta IP adresa odnosi na jedan Mikrotik router. Iza tog routera nalazi se oprema za video nadzor instituta u vlasništvu tvrtke koja je za to angažirana.

Vijesti: 
Kategorije: 

PGP/GPG i S/MIME eksfiltracija podataka zbog loše napisanih klijentskih aplikacija

Grupa istraživača najavila je za utorak objavu jednog ili više značajnih propusta u PGP/GPG i S/MIME enkripciji, a EFF je preporučio izbjegavanje korištenja PGP-a u e-mail komunikaciji. Štura najava(https://www.eff.org/deeplinks/2018/05/attention-pgp-users-new-vulnerabilities-require-you-take-action-now) djeluje poprilično uznemirujuće: sigurnosni propust omogućuje čitanje novih i starih poruka (što nije iznenađujuće), ali EFF savjetuje isključivanje ili brisanje svih dodataka za programe za elektroničku poštu koji omogućuju automatizirano dekodiranje zaštićenih poruka (Enigmail za Thunderbird, GPGTools za Mac, GPG4Win za Outlook), uz dodatno napisane upute kako isključiti ili obrisati te dodatke.

Cryptominer u Ubuntu snap repozitoriju

Čak i ako ste posljednje vrijeme proveli sakriveni ispod kakvog kamena, vjerojatno ste čuli za "snap" kontejnere, objedinjene softverske pakete koji omogućuju pokretanje aplikacija unutar vlastitog okruženja. Originalno kreiran rukom Canonicala, ovaj sustav omogućuje jednostavnu distribuciju univerzalnih aplikacija na mnogim distribucijama Linuxa, bez obzira na njihove interne različitosti.

Backdoor u ssh-decorator modulu za Python

Ako ste u bližoj ili daljoj budućnosti koristili ssh-decorator modul u svojim Python skriptama, vrijeme je da promjenite sve svoje ssh lozinke: otkriveno je kako je modul imao ugrađenu funkciju koja na adresu ssh-decorate.cf šalje prikupljene podatke o SSH vezama: IP adresu, port, privatni ključ, korisničko ime i lozinku.

Spectre svuda, Spectre NG oko nas!

Nedavno otkriveni (i potom loše krpani) Spectre i Meltdown propusti u mikrokodu Intelovih procesora, ne previše iznenađujuće, nisu bili i jedini. Novi skup propusta, njih točno osam komada, otkriveni su u Intelovim procesorima. Četiri od njih Intel je označio kao vrlo ozbiljne, a kako prenosi njemački časopis c't (https://www.heise.de/ct/artikel/Exclusive-Spectre-NG-Multiple-new-Intel-CPU-flaws-revealed-several-serious-4040648.html), jedan od napada omoućuje napadaču da iz instance virtualnog poslužitelja napadne računalo na kojem je pokrenut virtualni poslužitelj, ili pak druge virtualne poslužitelje koji se nalaze na istom računalu.

Vijesti: 

Kako je mali 7-Zip pobijedio pametnu karticu

Možete li zamisliti poslovni scenarij koji favorizira pametne kartice kao najbolje rješenje za dosezanje visoke razine zaštite podataka, naposljetku se implementira 7-zip - i sve bude baš kako treba?! Tja, čujte, ili sam - blago meni - jaaako promućuran ili sam napravio neku gadnu "grešku u koracima". Priča ide ovako...

Vijesti: 
Kategorije: 

Hoće li se hakeri dočepati naših mirovina?

Financijski savjetnici upozoravaju Amerikance da bi mogli ostati bez mirovina ako netko ukrade njihov digitalni identitet. O čemu se radi pokazat ćemo na primjeru umirovljenika iz Atlante. Steven Voss, umirovljeni inženjer, prošle je godine "iz čista mira" odlučio provjeriti stanje svoje mirovinske štednje. Nazvao je tvrtku Prudential Financial, koja brine o njegovoj mirovini, da bi saznao da je njegov račun ispražnjen jer je on sam zatražio isplatu svih sredstava.

Kategorije: 

Kazna od 400,000 funti za curenje osobnih podataka korisnika! (GDPR)

Svi znamo da 25. svibnja 2018. na snagu stupa  GDPR (General Data  Protection Regulation) odnosno Opća uredba o zaštiti podataka koja  predviđa ozbiljne kazne u slučaju njezinog kršenja (do 20 000 000  EUR  ili do 4 % ukupnog godišnjeg prometa na svjetskoj razini, ovisno o tome  što je veće).

Oprezno sa CPU patchevima!

Izlazak prvih zakrpa za Intelov (pokazalo se i dijelom AMD-ov i ARM-ov) propust u arhitekturi mikroprocesora pokazao se zabrinjavajućim: prvo su stigla izvješća o tome kako Microsoftova zakrpa ruši (https://gizmodo.com/microsoft-pauses-meltdown-patches-for-some-amd-processo-1821906738) neka računala opremljena AMD procesorom, a zatim i njima slična izvješća o nemogućnosti pokretanja Linux računala (specifično, Ubuntu 16 - https://www.bleepingcomputer.com/news/software/meltdown-and-spectre-patches-causing-boot-issues-for-ubuntu-16-04-computers/) nakon instalacije sigurnosne zakrpe.

Operacija uspjela, pacijent umro - Meltdown i Spectre!

securityIntel did it again. Samo što je prošli put (https://en.wikipedia.org/wiki/Pentium_F00F_bug) šteta bila lokalizirana – blokiralo bi se računalo, ali bi korisnički podaci ostali zaštićeni. Ovog puta, iako se još službeno ne zna o čemu je točno riječ, frenetičan rad na izradi sigurnosnih zakrpa za sva tri popularna operacijska sustava (Linux, Mac, Windows) daje naslutiti kako su govorkanja istinita, ili barem blizu istine: hardverski problem u Intelovim procesorima, koji postoji već jedno desetljeće, omogućuje programima u korisničkom prostoru pristup cjelokupnoj memoriji prostora kernela.

Kategorije: 

Stranice

Pretplati se na Sigurnost