Operacijski sustavi

Objavljena je CARNET-ova distribucija Debian 10 (Buster)

Poštovani kolege,

objavljena je CARNET-ova distribucija Debian 10 (Buster).

Vijesti: 
Kategorije: 

Kako instalirati CARNet-Buster na "čisti" poslužitelj?

 CARNET preko 20 godina podržava operativne sustave bazirane na linuxu, pogotovo njegovu inačicu Debian. Debian se kroz godine pokazao kao izuzetno stabilan i pouzdan sustav, te se iz tih razloga i mnoge institucije članice CARNET-a odlučuju da na glavnom poslužitelju održavaju Debian Linux. Postojećim poslužiteljima je nadogradnja sustava na novu inačicu  olakšana kroz proceduru "carnet-upgrade", no potpuno novi poslužitelj nema nikakve prilagodbe CARNET-ovim servisima i mreži. Kako onda brzo "carnetizirati" poslužitelj pod Debian linuxom?

Vijesti: 
Kategorije: 
Važniji članci: 

FAT iznutra

FAT je prilično jednostavan datotečni sustav. U prošlom nastavku upoznali smo njegova ograničenja, koja nisu predstavljala problem dok su se koristili diskovi malog kapaciteta. Pratili smo kako se razvijao da bi mogao adresirati sve veće diskove. Na Windowsima ga je s vremenom zamijenio moćniji NTFS. Ali nakon toga FAT nije potiho nestao, već se preselio na mobilne i embedded uređaje. Vrijeme je da upoznamo unutarnju strukturu FAT filesystema.

Kategorije: 

Cockpit - server manager "za mase"

Pored brojnih prednosti, komandnolinijske edicije serverskih operativnih sustava imaju i jednu manu: potrebno je posvetiti im se, svakodnevno s njima raditi kako bi se stvarno iskoristili njihovi potencijali i efikasno se upravljalo serverima iz Bash ili Powershell ljuske. Nezgodno je što se danas više nego ikada od sistemaca očekuje aktivni angažman u brojnim drugim stručno-tehničkim temama i dilemama, pri čemu većina njih nimalo ne doprinosi unaprijeđenju vještine administriranja servera. Stoga su, iako ne mogu (niti trebaju) zamijeniti naredbeni redak, ipak dobrodošli GUI orijentirani server manageri poput Cockpita, prvenstveno zbog toga što se njihovom implementacijom poslovi nadgledanja servera i jednostavniji zahvati mogu delegirati djelatnicima help-deska, testerima i developerima kad rade u razvojnim i testnim okolinama. I sistemcima-žutokljuncima olakšati će, ili barem uljepšati, neke poslove.  

Vijesti: 
Kategorije: 

Postavljanje trajne početne web stranice korisnicima pGine

PGina je sjajan komad softvera, ali ukoliko koristimo ovaj način autentikacije korisnika, možda naiđdemo na situaciju kada terbamo dodatna podešavanja na sustavu. U našem slučaju trebali smo novim studentima olakšati pronalaženje bibliografske baze podataka Fakulteta.

Vijesti: 
Kuharice: 
Kategorije: 

Povijest FAT-a

Članak o exFAT-u, novom filesystemu kojeg je izradio Microsoft, nagnao nas je da se prisjetimo povijesti Microsoftovih datotečnih sustava, od prve verzije FAT-a, kojeg smo koristili na disketama od 1977. nadalje. To je povijest koju je moja generacija iskusila od prvih (pra)početaka do danas.

Kategorije: 

Dirty cache

Proučavanje naredbe blockdev pružilo nam je priliku da naučimo što je prljavi bit. Korak dalje, pa ćemo se susresti i s pojmom "dirty cache". Keširanje je način da se ubrza rad računala. Umjesto zapisivanje na spore diskove, podaci se privremeno sklanjaju u bržu memoriju. No ako s jedne strane dobijamo na brzini, s druge strane unosimo komplikacije i povećavamo rizik da se dogodi nešto nepoželjno. Možemo li očekivati da će se sve odvijati automatski, bez našeg znanja i naše intervencije?

Kuharice: 
Kategorije: 

Windows Server Core: Može i bez PowerShella!

Nekolicina poznanika, nadam se i prijatelja, prati moje objave na ovom portalu. Pa se, nastavno na članak o skrivanju objekata u AD-u, pred neki dan razvilo živahno on-line čavrljanje na temu AD-a i njegove antiintruder zaštite, sve "uzduž i poprijeko", kako to biva u neslužbenoj komunikaciji. U jednom trenutku sam, iz konteksta poruka, shvatio da moji kolege, doduše, svašta znaju o toj temi ali jednostavno ignoriraju Core serversku ediciju kao osnovicu za Domain Controller (dalje: DC) ulogu i kao jedan od najvažnijih zaloga sigurnosti AD instalacija. Na moj stav da bi trebalo preferirati Core odmah su počele stizati poruke s bljakastim smajlićima uz riječ PowerShell... pa odaslah prijetnju s bijesnim smajlićem: "Ahaaa, vi (cenzurirano), o ovome će se čitati na portalu!" Eto, ne možete reći da nisam od riječi. :o)

Vijesti: 
Kuharice: 
Kategorije: 

Prljavi bit

Kao što lijekovi imaju nuspojave, tako je istraživanje naredbe blockdev proizvelo zanimljiv "sporedni efekt". Shvatili smo da sve izmjene konfiguracije koje donosi blockdev --setxxx traju samo dok se ne ponište ili dok se računalo ne ugasi. Pokušali smo vanjski disk proglasiti za read only, kako bi zamrznuli podatke na njemu, ali nakon reboota disk se opet montirao u read-write načinu. No jedan USB stick ponašao se drugačije. Svaki put kad bi ga utaknuo u USB port, na njega se nije moglo pisati. Kao da je naredba blockdev zaista uspjela zaštititi stick od pisanja? Ili je posrijedi nešto drugo?

Kuharice: 
Kategorije: 

Adresiranje sektora na diskovima

U članku o naredbi blockdev obećali da ćemo se pozabaviti "komplikacijama" vezanim uz parametre za iščitavanje/mijenjanje sektora/blokova na disku. Da bismo ih naučili razlikovati i razumijevati, vratit ćemo se u povijest, u prošli milenij, dok su računala još bila u "pelenama". U to doba se podacima na diskovima pristupalo preko CHS geometrije, koja je krajem osamdesetih zamijenjena LBA adresiranjem. Tada su iskovani i termini koje još uvijek koristimo, puput sektora, bloka, klastera, cilindra.

Kuharice: 
Kategorije: 

Stranice

Pretplati se na Operacijski sustavi