Prestaje podrška za Carnet-Etch

Podrška za CARNetovu inačicu Debian Etch distribucije prestat će s danom 1. veljače 2010. godine. Debian Etch distribucija izašla je 8. travnja 2007. godine (dakle, prije pune dvije i pol godine), a službena Debian podrška također prestaje u veljači 2010. godine.

Trenutno aktualna distribucija Lenny je izašla 8. travnja 2009. godine, pa je i sama na kraju svog životnog ciklusa, jer je Debian prešao na redovite izlaske distribucije svake parne godine. Izlazak sljedeće generacije Debiana (brojčane oznake 6.0, kodnog imena Squeeze), planiran je za proljeće 2010. godine. Iz tog razloga bitno je da, ukoliko to slučajno još niste, hitno nadogradite svoj sustav na Debian Lenny, jer ne postoje planovi da se omogući direktna nadogradnja sa Etch na Squeeze distribuciju (niti bilo koje prethodne inačice).

Služba pomoći sistem inženjerima od 1. veljače neće odgovarati na upite vezane za Etch distribuciju, uz izuzetak upita vezanih uz postupak nadogradnje na Lenny distribuciju. No, puno će brže biti instalirati distribuciju na "prazni" poslužitelj, nego dva puta prolaziti kroz postupak nadogradnje. S tim u vidu, želimo vam uspješne nadogradnje!

Vijesti: 
Kategorije: 
Vote: 
0
No votes yet

Komentari

Dobar dan Svima,

 

nadam se da će biti postova o svemu potrebnom da se izvrši nadogradnja ili da se napravi

nekakva "kuharica" how to tipa koja će pokriti glavninu potrebnog za nadogradnju sa postoječe distribucije na novu.

 

Zadnja nadogradnja je bila problematična (privilegije su na nekim servisima bile postavljene na default) pa bi Vas molio sve sa iskustvom da pomognete nama "malim" sistemcima.

 

Hvala svima i ugodan radni dan

 

šumfakeri

:))

Postovani,

 

uz svaku proceduru nadogradnje dolaze i odgovarajuce upute, koje se osvjezavaju svaki put, a pocesto i revidiraju nekoliko puta tijekom njihovog zivotnog vijeka (do sljedece nadogradnje). Svaki put nam se prijavljuje sve manje problema vezanih uz carnet-upgrade.

Za "postavljanje privilegija na servisima na default", pretpostavljamo da mislite na vracanje postavki pojedinih servisa na osnovne vrijednosti. O tome odlucujute Vi - sistemac, zelite li zadrzati postojecu konfiguraciju (koja mozda nece raditi s novijom inacicom softvera), ili je zamijeniti novom (koja brise vase postavke).

Nazalost, linux nema upgrade postavki u smislu nekih drugih operacijskih sustava, sto daje vecu kontrolu, ali i trazi vece znanje. Tu u pomoc priskacu CARNet paketi, koji postavljaju osnovne postavke servisa, i "sve sto sistemac treba napraviti" je prilagoditi ih svojim potrebama. Stare postavke uvijek ostaju na sustavu, pa relevantne unose/retke mozete iskopirati u novu konfiguraciju, servis po servis.

Jedan "gadan" primjer je clamav, koji se brzo razvija i relativno brzo ne prepoznaje direktive koje je "do jucer" prepoznavao. S druge strane, postoje neosjetljivi servisi, koji ce raditi s konfiguracijom iz 1995. godine (ne, to ne znaci da ih ne trebate "osuvremeniti").

Nijedan OS nece dobro raditi ako ga ostavite mjesecima neodrzavanog, nego trazi stalni nadzor i pracenje promjena. Tu Vam pokusavamo pomoci i Portalom za sistemce, gdje pisemo o najcescim problemima, te nudimo daljnje upute. Za pocetak, uvijek imate man stranice i /usr/share/doc direktorij, a imate i Google, mailing liste i forume. Tu je i sys.help, ali iznenadjujuce, isti problemi se relativno rijetko pojavljuju, pa pomoc moze potrajati dok se "bug" ne identificira. Ako se isto pitanje ponovlja vise puta, o tome redovito napisemo clanak.

Izuzetno cijenimo kad nam olaksate posao pokusavajuci sami naci rjesenje i izvjestavajuci nas sto ste sve pokusali, cime eliminiramo nekoliko koraka u detekciji greske i ubrzavamo rjesavanje problema.

Uglavnom, mozemo napisati par opcenitih preporuka:

- dobro upoznajte servise koje su Vam na instituciji vazni (web, AOSI, mail, DNS...)

- razdvojite servise na vise posluzitelja, manje servisa ce biti u padu

- procitajte promjene u bitnim servisima u novoj distribuciji

- probajte upgrade u virtualnom stroju

- bjezite od "kuharica" sto dalje - ucite korak po korak i vratit ce se stostruko

- radite redovito backup na traku, disk, udaljeni posluzitelj (ne mozemo dovoljno naglasiti koliko je backup vazan!)

- dogovorite s upravom da upgrade radite preko vikenda u zamjenu za slobodan dan, ukoliko je moguce. Onda nece biti poziva korisnika koji samo ometaju. Alternativno, odaberite dan kada ima najmanje korisnika sustava (npr. pomjerite godisnji jedan dan).

-ne panicarite u slucaju problema - nastavite dalje s drugim servisima

 

PS: veljaca 2012.? Sljedeca nadogradnja, na Debian Squeeze, je u proljece 2010.