30 godina ZX Spectruma

Ovih dana se navršava 30 godina od izlaska ZX Spectruma, legendarnog 8-bitnog kućnog računala. Vjerujemo da nema IT stručnjaka (a u ovom slučaju sistem inženjera) koji se nije poigrao na barem jednom od tada popularnih 8-bitnih računala. Mnogima su ona bila početna stepenica za ulazak u svijet programiranja. Nekima je upravo Spectrum bio prvo računalo.

Podsjetimo, Sinclair Research Ltd. je 23. travnja 1982. godine na tržište izbacio ZX Spectrum, 8-bitno računalo koje je vrlo brzo postalo popularno u Europi, ali i ostatku svijeta. Svojom niskom cijenom je privukao mnoge, iako su oni zainteresirani prvenstveno za računalne igrice možda bila skloniji nekim drugim računalima. No, to nije spriječilo izdavanje tisuća igrica za Spectruma u godinama koje su slijedile.

Sir Clive Sinclair je očigledno pogodio dobitnu formulu jeftinog Z80 procesora, kvalitetnog Basica i niske cijene, jer je prodano oko 5 milijuna primjeraka Spectruma (ne računajući klonove). ZX Spectrum je licenciran, ali i kopiran u mnogim zemljama, pa se procjenjuje da je samo u tadašnjem SSSR-u bilo otprilike 70 različitih klonova.

Programi i igre za ZX Spectrum se i dalje pišu, demo scena je i dalje aktivna, a postoji sijaset hardverskih dodataka, od kojih je zanimljivo spomenuti mrežno sučelje koje omogućava spajanje na Internet, ili dodatak za prikaz videa na ekranu (crno-bijelo, u niskoj rezoluciji, ali ipak...).

Sir Sinclair je sva prava i vlasništvo nad tvrtkom 1986. prodao Alanu Sugaru iz Amstrada. Amstrad je objavio još dvije inačice Spectruma, Spectrum 2+ (s ugrađenim kazetofonom) i 3+ (s ugrađenom diskentom jedinicom). Proizvodnja Spectruma je stala 1990. godine. Sir Sinclair sa svojim novom tvrtkom i poslovnim računalom/digitalnim asistentom Z88 nije polučio spomena vrijedne rezultate.

Engleska ispostava Googlea je obilježila tridesetogodišnjicu s odgovarajućim Google doodleom:

Kao zanimljivost, napomenut ćemo da je Linus Torvalds bio vlasnik jednog drugog Sinclairovog proizvoda, Sinclair-a QL, a zbog slabe je softverske podrške za QL morao sam pisati softver za ono što mu je trebalo. Isfrustriran time, vještine programiranja je tada pametno primjenio napisavši operacijski sustav Linux, ali ovaj put na standardnom PC računalu.

 

Vijesti: 
Kategorije: 
Vote: 
0
No votes yet

Komentari

Ovo budi sjećanja. :)

Baš me zanima koliko se današnjih sistemaca (pored moje malenkosti) zarazilo ovom igračkicom, na kojoj smo kao samouci učili koristiti računalo, programirati...

Mi smo se u školi učili raditi na Orlu,poneko je imao Spectruma kod kuće pa smo čuli od tih da se mogu igrati igrice wow:)

Inače sjećam se da su se na radiju znale puštati igrice u eter da se snime na kazetu.To je bilo "radio piratiziranje":).

Dijelile se igrice putem radio valova:)

 

Ma kakav Spectrum, Commodore je bio bolji :)

Hej, polako, Commodorac je došao kasnije! Imao je kasetofon kao i/o device. Kad bi ti netko snimio program, nije bilo garancije da ćeš ga na svom kaziću moći pročitati... Ako je glava u malo drugačijem položaju, morao si od kolege posuditi i njegov kazić. :))

Branko je stari provokator. Tija bi razbuktat sveti rat izmedju Spectrumovaca i Komodorovaca :)

Ja sam na faksu radio na Spectrumima sa INES tastaturom i microdriveom. To je bilo ludilo :)

 

Ne znam na koji konkretno Commodorac ti mislis (a dobro, znam - 64), ali ja sam imao VIC-20 a to je bilo prije Spectruma. Istina, bio je onaj nekakav ZX80 ili kako se vec zvao :)

A sto se tice kaetofona, nisi trebao nositi kazetofon, vec imati magicnu kacavitu (a sjevernjake: srafciger), najbolji je bio onaj mali narancasti sto je dolazio s Bagat masinama za sivanje.

A i ona tastatura vam nije bila bas Bog zna sto :) A Microdrive :)

I da - Commodore je ipak bio bolji ;)

Eh, pa moj prvi komp je bio C-64, a na Dugi sam se igrao u Narodnoj tehnici, ako bi mi neki ponosni vlasnik dozvolio. :)

Prema tome, nema tu sukoba. Uostalom, oba sam zaboravio kad sam kupio Atarija s 512 kB memorije i još toliko zalemio pigiback - čip na čip. Nisam ništa spalio, radilo je!

Slijedeći komp bio mi je 286-tica. Na njoj sam počeo profesionalno programirati. Izgorila mu je matična ploča kad sam komp ostavio upaljen preko noći da se prekompajliraju razvojne biblioteke za Faircommove 4GL alate.

A Slovenci me uvijek oduševe svojim prijevodima. Spectruma su zvali Mavrica (duga).