QoS (Quality of Service) II dio

Quality of Service predstavlja mogućnost dodjeljivanja različitih prioriteta različitim aplikacijama, korisnicima i tokovima podataka ili osiguranja određenog nivoa usluge za neki tok podataka. U ovom članku nastavljam prikaz sa Dual token bucket algoritmom.

QoS (Quality of Service) - Dual token bucket algoritam

slika2
Primjer algoritma Dual token bucket-a

Tretman serije dolaznih paketa u ovom primjeru ovisi o veličini paketa i broju preostalih bajtova u conform i exceed kantama. Serija dolaznih paketa upravlja  po slijedećim pravilima:

  • Ukoliko je prethodni dolazak paketa bio u vremenskom intervalu T1, dok je sadašnji dolazak paketa vremenski interval T, kanta se puni sa T-T1 količinom bitova baziranom na normi dolaznih žetona. Naknadno dodani žetoni/bajti se postavljaju u conform kantu. Ukoliko dođe do prekoračenja granice kante, prekoračeni žetoni postavljaju se u exceed kantu.
  • Formula za izračunavanje mjere nadolazećih žetona je :

(vrijeme između paketa [jednak je T-T1] * CIR) / 8 [Byte]

  • Ukoliko se broj bajta u conform kanti (definiran granicom Bc) podudara s veličinom dolaznog paketa, odnosno u njegovim je granicama, obavlja se conform akcija (transmit u našem primjeru) nad paketom i ekvivalentni broj bajtova se miče iz conform kante. Bajtovi u exceed kanti se ne upotrebljavaju u ovom pravilu pošto su dostatni bajtovi u conform kanti.
  • Ukoliko je broj bajta u conform kanti nedostatan, exceed kanta (definirana granicom Be) se provjerava za dostupne bajtove potrebne za paket. Ako je broj bajta u exceed kanti dostatan za nadolazeći paket pokreće se exceed action i broj bajtova potrebnih za paket se miče iz exceed kante. U ovom pravilu ne troše se bajtovi u conform kanti.
  • Ukoliko je broj bajtova u exceed kanti nedostatan dolaznom paketu, paket krši granice conform i exceed kante (Bc i Be granice) te se nad njime upotrebljava prekršajna akcija.

 

QoS markiranje paketa

Markiranje paketa je pisanje informacije u paket kako bi se lakše mogao identificirati na drugom mrežnom uređaju. Moguće je markirati promet u 6 kategorija, gdje se kasnije može primijeniti politika na promet. Sljedeći primjer prikazuje strukturu paketa odnosno frame-a i lokaciju gdje se prenosi informacija o markiranju paketa (u header-u frame-a i paketa):

slika5

CoS (Class of Service)

CoS je layer 2 markiranje bazirano na Ethernet tehnologiji i koristi se kod trunk-a između switch-eva. Metode markiranja CoS-a su MPLS Exp (experimental bits), Frame Relay DE (Discard Eligibility), ATM CLP. CoS je veličine 3 bita i nalazi se u zaglavlju okvira.

Strategija markiranja CoS:

cos

ToS (Type of Service)

ToS je layer 3 markiranje, veličine je 1 Byte. Definiran je TCP/IP standardom. Informacija o markiranju nalazi se u zaglavlju IP paketa. Prva metoda markiranja ToS je IP precedence. IP precedence koristi samo krajnja tri lijeva bita:

000|0 0000

Strategija markiranja IP precedence je ista kao CoS strategija markiranja.
DSCP (Differentiated Services Code Point) je jedan od novijih strategija markiranja i kompatibilna je sa starijom IP precedence strategijom markiranja.

DSCP struktura:

dscp
PHB i drop probability se koriste u DSCP markiranju. Flow control bitovi su nova značajka na operativnim sustavima na osobnim računalima kojim se smanjuje opterećenje protoka podataka. PHB (ekvivalent IP precedencu) može biti definiran u jednom od ova tri markiranja (6,7 koristi se za routing update i STP):

  • Express forwarding (EF)
  • Assured  forwarding (AF4, AF3, AF2, AF1)
  • Best effort (0)

Drop probability (vjerojatnost dropanja paketa) trenutačno koristi samo 2 krajnja lijeva bita koja mogu imati jednu od tri navedene vrijednosti:

  • Velika vjerojatnost dropanja: 11
  • Srednja vjerojatnost dropanja: 10
  • Mala vjerojatnost dropanja: 01

markiranje

Kategorije: 
Vote: 
5
Vaša ocjena: Nema Average: 5 (1 vote)