Aaronov zakon

Tragična smrt Aarona Schwarza, mladog hakera o kojem smo pisali u siječnju ove godine, pokrenula je pozitivne promjene u zakonodavstvu Sjedinjenih Američkih Država kad je riječ o informacijskim slobodama. Naime, dva američka demokrata Zoe Lofgren i Ron Wyden predstavili su nedavno prijedlog legislative pod radnim nazivom „Aaronov zakon“ kojim bi se u budućnosti spriječilo Ministarstvo pravosuđa da progoni osobe koje su prekršile uvjete pružanja usluga na Internetu.

Svoj prijedlog nazvali su prema Aaronu Schwarzu, koji si je, podsjećamo, oduzeo život u 26. godini života jer mu je prijetila zatvorska kazna od 35 godina te novčana kazna u visini od milijun dolara zbog "oslobađanja" akademskih dokumenata iz digitalne arhive MIT-a. Aaron je putem JSTOR baze pretplatnika skinuo milijune akademskih članaka kako bi ih učinio dostupnim svima smatrajući da „Internet treba ostati plodan ekosistem za otvoreno znanje“.

Najvažnija promjena u prijedlogu legislative odnosi se na sintagmu „prekoračiti dopušten pristup“ koju autori mijenjaju u bitno blažu definiciju „pristup bez autorizacije“. Spomenuta definicija gotovo je okosnica Zakona o računalnim prijevarama i zloporabama, poznatijim pod CFAA, koji je do sada omogućavao tužiteljima da saveznim zločinima proglase i manje računalne prijestupe. Drugim riječima, definicija „pristup bez autorizacije“ značio bi zaobilaženje tehnologije i postavljenih fizičkih mjera na prijevaru ili korištenjem identiteta neke ovlaštene osobe.

Spomenuti dvojac zalaže se da se tužitelje onemogući da u budućnosti lako izriču visoke novčane kazne za ona djela koja uključuju malu financijsku korist. Aaron Schwarz nije imao financijsku korist od krađe akademskih članaka, a prijetila mu je razmjerno visoka novčana kazna.

Prva skica ove legislative predstavljena je na Redditu samo nekoliko dana nakon što je Aaron počinio samoubojstvo. U njenom kreiranju konzultirali su se s nizom različitih stručnjaka – ekspertima za tehnologiju, poslovnim ljudima, grupama za javno zagovaranje, prošlim i sadašnjim predstavnicima Vlade, te dakako s javnošću. Cilj im nije popravljanje pojedinih odredbi CFAA zakona, već pokretanje procesa za oblikovanje nove, liberalnije legislative.

Aaronovi kolege pozdravili su prijedlog. Ukoliko on preraste u zakon to će značiti zaštitu slobode i prava svih ljudi na Internetu, upravo ono za što se Aaron cijeli život zalagao.

Vezani članci:

Tragičan kraj hakerskog genija

Kategorije: 
Vote: 
0
No votes yet