Kaspersky otkrio operaciju Crveni oktobar

U izvještaju objavljenom 14. siječnja Kaspersky lab otkriva detalje o špijunskoj operaciji koju su nazvali Crveni oktobar, prema knjizi i filmu "Lov na Crveni oktobar". Radi se o mreži inficiranih računala koja je služila za krađu povjerljivih informacija i dokumenata. Zanimljivo je da operacija traje još od 2007. godine, a otkrivena je tek potkraj prošle godine.

Napad bi započinjao ciljanim phishing mailovima slanim diplomatskim predstavništvima, vladinim i znanstveno-istraživačkim organizacijama širom svijeta. Većina napadnutih organizacija je u Istočnoj Europi, Aziji, ali su trojanci pronađeni i na računalima u Europi i SAD. Napadači su ciljali ambasade i konzulate, trgovačka predstavaništva, nuklearna postrojenja i istraživačke ustanove, gdje su prikupljali dokumente, čak i one zaštićene enkripcijom koju koristi NATO, ili obrisane datoteke. Po svemu sudeći, tražili su informacije koje se mogu skupo prodati.

Poruke su u privitku nosile Word ili Excell dokumente koji bi nakon otvaranja na primateljevo računalo spustili trojanca. Sam napad je prilično elementaran, koristili su exploite za poznate propuste, CVE-2009-3129 (MS Excel), CVE-2010-3333 (MS Word) i CVE-2012-0158 (MS Word). Složenost ovog napada otkriva se tek nakon infekcije. Trojanac je bio u stanju s mreže skidati module za krađu zaporki i povijesti surfanja, snimanje sadržaja ekrana, krađu kontakata i sadržaja kalendara, keyboard logger te module za ekstrakciju informacija s pametnih telefona. Prikupljene informacije bile bi kriptirane i slane kontrolnim serverima. No oni su zapravo samo prva od tri razine proxyja koji su služili za prikrivanje krajnjeg odredišta, koje još nije okriveno.

Nagađa se da su autori ovog napada iz ruskog govornog područja, na što navode imena varijabli u kodu, kao i činjenica da trojanac aktivira kodnu stranicu za čirilicu (naredba chcp 1251), no stručnjaci su oprezni jer to može biti i metoda zavaravanja.

Srpski mediji navode da je u Srbiji otkriveno nekoliko kompromitiranih računala. Čini se da su pogođena i računala u Bosni i Hrvatskoj, no detalji nisu objavljeni.

Radoznali mogu pročitati izvještaj Kaspersky laba, na ovoj poveznici.

Vote: 
3.5
Vaša ocjena: Nema Average: 3.5 (4 votes)