U Novoj godini bolje upravljajte svojom karijerom!

Bliži se kraj godine, vrijeme kada se svodi bilanca postignutog i kad sami sebi obećajemo da ćemo se popraviti. Jeste li zadovoljni svojim poslom? Što namjeravate popraviti? Smršaviti, više brinuti o sebi, a manje o poslu? Možda promijeniti posao? Usvojiti nova znanja, steći stručne certifikate? Uključiti se u borbu za poboljšanje statusa sistemaca?

Vrijeme je i za čestitke. Najduhovitiju sam dobio od kolege Žižeka: Sretan ti Smak svijeta, Božić i Nova godina!

Smak svijeta se, barem doslovno, nije dogodio, ali možda je jedno razdoblje u našim životima na izmaku. Ako ništa drugo, uskoro ulazimo u EU, ovakvi kakvi jesmo, neka nam Bog pomogne!

U ovo se vrime godišća dijele i savjeti o tome kako upravljati svojom karijerom. Tako sam pronašao tekst koji u tipičnom američkom stilu nudi pet jednostavnih recepata za uspjeh. Pa hajdemo redom...

1. Vodite dnevnik!

Zabilježite ukratko sve što ste radili: svoje uspjehe, lutanja i traženja, neuspjehe, događaje s korisnicima, pohvale i kuđenja, bili zasluženi ili ne. Ne radi se tu o mjesečnom izvještaju kakvi se pišu za management. Pišite to radi sebe, kako biste lakše otkrili svoje jake strane, ali i samom sebi ukazali na slabosti. Zapišite kako ste riješili neki roblem, dobro će poslužiti kad se problem ponovi. A kad se nađete u situaciji da morate napisati izvještaj o radu, nećete se morati s mukom prisjećati čime ste zaslužili plaću.

2. Tražite povratnu informaciju

Tražite od suradnika i korisnika mišljenje o svom radu. Neka vam kažu kako vas oni vide, u čemu ste dobri, a gdje imate prostora za napredak?

3. Nahvalite sami sebe!

Kažu da je ovo sjajno za izgradnju sampouzdanja. :) Istaknite stvari u kojima briljirate, naglasite u čemu se želite dodatno educirati. Stručnjaci za karijere savjetuju da taj dokument predate svom šefu, jer bi to moglo pozitivno uticati na njegov izvještaj o vama!

4. Skicirajte svoje ciljeve

To je još jedan način preuzmanja kontrole nad vlastitom karijerom. Koji su ciljevi vaše organizacije i vašeg odjela? Kako se vaše sposobnosti uklapaju u to? Postoji li projekti u kojima bi rado sudjelovali? Koje bi vještine i znanja željeli usvojiti, ili usavršiti? Pokušajte o tome pregovarati sa svojim rukovoditeljem.

5. Preuzmite kontrolu nad svojom karijerom

Nemojte čekati da vam rukovodstvo ponudi poslove i edukaciju, sami usmjeravajte svoj razvoj. U tome će pomoći i dnevnik. Koje vještine želite usavršiti? Da li bolje učite sami, ili uz poticaj koji dobijete od kolega na radionici ili seminaru? Što vaš poslodavac može učiniti za vaš razvoj, a za što ćete se morati sami potruditi? Znate li koje se konferencije održavaju u blizini, na kojima biste mogli nešto naučiti? Jeste li potražili blogove istaknutih kolega, koji su sjajan izvor iskustava? Na koje ste stručne časopise pretplaćeni?

Ukratko, to je vaša karijera, bude proaktivni, usmjeravajte svoj razvoj. Aktivno tražite nove poslove, ako ste nezadovoljni postojećim!

To je sve tipična američka priča. Je li nešto od toga primjenjivo u našim (sveučilišnim) uvjetima? Da li se uopće posao informatičara na nekom fakultetu ili znanstvenom institutu može smatrati karijerom? Tu se dovoljno pobrinuti da radi mreža i osnovni servisi, a o nekakvom razvoju i napredovanju teško se može govoriti.

Tamo gdje je služba informatičke podrške dio stručnih službi ne možete neposrednom rukovodiocu, koji može biti dekan ili financijski direktor, predati dokument u kojem hvalite svoje stručne vrline i sposobnosti! Pogotovo što domaća radna kultura ne poznaje takvu praksu. Vjerojatno bi time postigli suprotan učinak.

Svatko će morati za sebe prosuditi i odlučiti može li se neki od savjeta primjeniti. Vođenje dnevnika čini mi kao najbolja ideja. Uprave ne razumiju naš posao, oni misle da "sve radi" samo po sebi, a sistemci zabušavaju, samo "nešto tipkaju po cijeli dan". Definiranje vještina u kojima smo dobri, ali i područja u kojima nam nedostaje znanja i iskustva također zvuči korisno, no zadržite to za sebe, barem dok ne dobijete stručnog rukovoditelja koji razumije informatiku i informatičare. Pokušaj da se upravi ukaže na prilike za edukaciju izgleda u redu, iako će u realnosti pristati uglavnom na besplatne sadržaje, a i to nerado. Znam za primjere kada rukovoditelji traže od organizatora potvrdu da je njihov informatičar prisustvovao edukaciji, jer mu valjda ne vjeruju! No i to možete okrenuti u svoju korist: jeste li razmišljali o tome da sve svoje diplome i potvrde uokvirite i objesite na zid? :))

Ulazak u EU se neumoljivo približava, pa ćemo kao društvo biti prisiljeni ubrzano prihvaćati zapadnjački način rada, upravljanja organizacijom, upravljanja karijerom. Pa eto nečega o čemu vrijedi razmisliti na prijelazu u novu godinu i pred ulazak u vrli novi svijet.

Dragi kolege sistemci,
Sretan vam Smak svijeta, Božić i Nova godina!

Vote: 
4.666665
Vaša ocjena: Nema Average: 4.7 (3 votes)