PhpSysInfo

Iako radi loše reputacije i sigurnosnih problema ne volimo pretjerano sučelja pisana u PHP-u, napravit ćemo osvrt na malu aplikaciju pisanu u PHP-u za koju mislimo da bi mnogima bila od pomoći prilikom administracije poslužitelja. Radi se o aplikaciji phpSysInfo, kojoj samo ime određuje što je i što radi. Aplikacija prikazuje najbitnije informacije o vašem poslužitelju putem obične web stranice.

Najkorisnija nam se čini mogućnost da preko ove aplikacije možemo dobiti prikaz informacija o poslužitelju na zaslonu pametnog telefona. Zašto? Pametni telefoni danas dolaze bez tipkovnice, i iako postoje aplikacije pomoću kojih je moguće spojiti se na poslužitelj SSH protokolom, sve je to pomalo nespretno i "pipkavo". Tu nam može pomoći phpSysInfo.

Instalacija paketa je standardna, pomoću "apt-get install" mehanizma, ali konfiguracija nije došla "na pladnju". Potrebno se malo potruditi kako bi cijela stvar proradila.

Nakon instalacije treba napisati konfiguracijsku datoteku koju ćemo ponuditi Apache poslužitelju (tih par redaka dolazi s datotekom /usr/share/doc/phpsysinfo/README.Debian, pa je možete otuda kopirati). Napravite sljedeće:

Alias /phpsysinfo /usr/share/phpsysinfo
<Location /phpsysinfo>
Options None
Order deny,allow
Deny from all
Allow from localhost
</Location>

Preporučujemo da po uzoru na ostale pakete ovo upišete u datoteku /usr/share/phpsysinfo/apache.conf, a zatim ju simbolički povežete (symlinkate) kao /etc/apache2/conf.d/phpsysinfo.conf:

# ln -s /etc/phpsysinfo/apache.conf /etc/apache2/conf.d/phpsysinfo.conf

Nadalje, kako bi izbjegli eventualne pokušaje provale od strane script-kiddiesa, promijenite putanju u, primjerice, /InfoSustava (može i nešto drugo, naravno):

Alias /InfoSustava /usr/share/phpsysinfo

Inicijalno je pokretanje skripte dopušteno samo s localhosta, što nije pretjerano korisno. Zato, u redak "Allow" upišite adrese s kojih mislite pristupati ovoj aplikaciji:

Allow from localhost IPAdresaPC IPAdresaLaptop IPAdresa3 IPAdresa4

Još je bolje rješenje zaštita putem zaporke, bilo preko Radiusa, LDAP-a ili .htpasswd datoteke. Sve smo načine zaštite već opisali na ovom Portalu, pa se stoga ovdje nećemo ponavljati (Use the Search, Luke!).

Kada je sve podešeno, kao nagradu dobit ćemo lijepu i preglednu info stranicu s informacijama o poslužitelju:

Prikazane su informacije o potrošnji memorije i diska, mrežnim sučeljima, diskovima, USB, SCSI i IDE uređajima, kao i svim PCI uređajima.

Moguće je, pomoću plugina, pratiti temperaturu diskova (preko programa hddtemp), brzinu vrtnje ventilatora, S.M.A.R.T. informacije i slično. Ukoliko imate neke dodatne potrebe, možete sami napisati plugin i podijeliti ga s drugima.

Sjećate se da smo spomenuli da je phpSysInfo jako zgodan ako rabite pametni telefon? Pa, ukoliko imate telefon s operativnim sustavom Android, postoji klijent za phpSysInfo koji se zove PSIAndroid. S njim bi trebalo biti još lakše pregledavati informacije o stanju na vašim poslužiteljima, ako preferirate ovaj način rada.

Nadamo se da ćete naći primjenu za ovaj programčić, ali ne zaboravite ga zaštititi na opisani način.

Kuharice: 
Kategorije: 
Vote: 
0
No votes yet