Kako zbuniti softver za elektroničko profiliranje?

Apple je nedavno kupio od Novella prava na oko 6.000 prijedloga za patente. Jedan od njih je posebno zanimljiv pobornicima zaštite privatnosti. Apple ga je zaštitio pod oznakom U.S. Patent No. 8,205,265 i pod nazivom "Techniques to pollute electronic profiling", odnosno tehnike zavaravanja elektroničkog profiliranja.

Ideja koju je smislio Novellov zaposlenik Stephen R. Carter funkcionira tako da se na korisnikovom računalu napravi više klonova, virtualnih profila, sa različitim interesima i osobinama, poput spola, starosti, zanimanja, bračnog stanja, broja djece itd. Dok je računalo besposleno, korisnikovi bi se klonovi aktivirati i posjećivali web stranice u skladu sa "svojim interesima", slali mailove itd. Ukratko, stvorit će se profili čije karakteristike ne odgovaraju stvarnoj osobi.

Pobornici privatnosti smislili su i način izigravanja takozvanih kolačića, cookiesa. Korisnici bi podesili svoje web preglednike tako da kolačiće koje dobiju pošalju "banci kolačića", koja bi vratila neki proizvoljni, tuđi kolačić. Na taj način podaci na računalu bi, pri slijedećem otvaranju iste stranice, sadržavali informacije koje nemaju veze s korisnikovim prethodnim postupcima.

Naravno, Apple i sam spada među tvrtke koje nastoje izvući korist iz elektroničkog profiliranja, koje se koristi da se poveća uspješnost reklama i naplati više za njihovo objavljivanje. Zagovornici zaštite privatnosti nadaju se da Apple nije patentirao Carterovu ideju samo zato da bi spriječio njenu realizaciju. Ne bi to bilo prvi puta da tvrtke kupuju patente samo zato da bi bili "zakopani" i zaboravljeni. S druge strane, možda će Apple zarađivati na ovoj ideji, ako se pokaže da su ljudi spremni kupiti softver koji im štiti privatnost. Ostaje da se vidi kakva će biti budućnost ovog zanimljivog patenta.

Vijesti: 
Vote: 
0
No votes yet

Komentari

jer u taj inženjerski posao unose pravne zavrzlame iz kojih mogu isplivati jedino najveće softverske kompanije.

Softverski patenti u stvari patentiraju računalne algoritme. Svaka softverska tvrtka trebala bi provjeriti prije realizacije nekog softverskog projekta jesu li novi algoritmi koje namjerava implementirati možda već patentirani. Ta provjera je vrlo skupa jer treba platiti odvjetnike specijalizirane za patentno pravo. Ako se takva provjera ne napravi, a taj softver se kasnije pokaže uspješan na tržištu, sigurno je da će potencijalni vlasnik patenta zatražiti plaćanje licenci za svoj patent ili tužiti tu softversku tvrtku za povredu patenta.

Preporuča se pročitati/poslušati nešto od sljedećeg:
https://www.google.com/search?q=richard+stallman+on+software+patents

Ako se pogleda link na U.S. Patent No. 8,205,265, može se vidjeti zašto vam treba odvjetnik da bi se snašli u softverskim patentima. Usput, za gledanje slika (tj. dijagrama) u vezi s tim patentom (a vjerojatno i za ostale), potrebno je u pregledniku imati instaliran dodatak za QuickTime.

Slažem se, bez rezerve. Apsurdno je da netko patentira, na primjer, dvostruki klik. Još malo pa će i kuhari patentirati recepte, onda ćemo im svi morati plaćati tantijeme. Doma ćemo morati paziti što kuhamo, da nam ne bi inspektorat pokucao na vrata! :)))

Dok sam pisao članak, razmišljao sam kako je ideja dušu dala za neki open source projekt. No sad to više neće biti moguće. Apple je prisvojio ideju koju čak nije sam ni smislio.

Možda je vrijeme za učlanjenje u piratsku stranku. :)))

Ne može se patentirati ideja, već samo tehničko rješenje za realizaciju (npr. nije moguće patentirati ideju sklopa koji zatvara strujni krug - skolopka -, već samo njeno tehničko rješenje: mehanička, elektronička, sa vremenskom odgodom, ... Ili, da se vratim u svijet računala, ideja računalnog programa za obradu teksta je slobodna za implementaciju. Ali određeni program koji to čini je (najčešće) zaštićen.)

Vjerujem da si u pravu, zato ova aplikacija za patent nosi naziv Tehnike zavaravanja... No meni se čini da se tu zapravo radi o ideji.

Danas se svašta pokušava patentirati. Sjećaš se, kad su dešifrirali genetski kod čovjeka, pokušali su to zaštiti patentom! Pretpostavljam da je zato Tesla govorio da on nije izumitelj, već da samo otkriva stvari koje je već izumila priroda.

Davnih dana, dok sam predavao fotografiju u srednoj školi, čitao sam o povijesti fotografije. Kad je Daguerre patentirao svoj postupak, otkupila ga je francuska vlada i dala svima na besplatno korištenje. Smatrali su da se radi o stvari od opećeg interesa. A Daguerre je dobio doživotnu rentu, tako da mu je egistencija bila osigurana. :)

Hoće li američka vlada osloboditi ovaj patent, radi općeg dobra? Čisto sumnjam...