privatnost

Treća industrijska revolucija

Početak je godine, još smo opijeni slavljem i dobrim željama. Vrijeme je za sumiranje postignutog i postavljanje novih ciljeva. Kao i uvijek, klatno se njiše između dobrog i lošeg, a ljudi su, čini se, spremniji fokusirati se na jednu od dvije strane, rijetki su u stanju sagledati cjelinu.

Kategorije: 

Granice privatnosti

Konzorcij obavještajnih službi pet država engleskog govornog područja, SAD, Ujedinjenog kraljevstva, Kanade, Australije i Novog Zelanda, zanimljivog naziva Five Eyes, donio je zajednički dokument pod nazivom "Statement of Principles on Access to Evidence and Encryption". Po naslovu bi se reklo da ih muči enkripcija na Internetu jer ometa prikupljanje dokaza. Evo nekoliko naglasaka iz tog zanimljivog dokumenta koji nudi teze o kojima treba razmisliti.

Kategorije: 

Sherlock protiv cyber kriminala

Bill Gates je, nastupajući u Ask-Me-Anything na Redditu, upitan za mišljenje o kriptovalutama, iz vedra neba optužio kriptovalute za brojne smrti nevinih ljudi. Droga se sve više kupuje kriptovalutama. Smeta ga anonimnost koju pruža ta tehnologija, što mogu koristiti kriminalci.

Kategorije: 

Vrli novi tehnosvijet

Običaj je da se početkom godine napravi rekapitulacija najvažnijih zbivanja prethodne godine. No to ćemo ostaviti za neku drugu priliku, sad nas više zanima kakva nas budućnost očekuje. Kao techije, svakako nas najviše zanima kako će se razvijati tehnologija, kakve će promjene unijeti u naše živote, kako će promijeniti civilizaciju u kojoj živimo.

Kategorije: 

Spy web

Ubrzani razvoj Mreže donosi u prvi plan nove funkcionalnosti, neke željene, druge baš i ne. Pisali smo kako je Internet postao Money Web. Nekoliko naizgled nevezanih vijesti koje su mediji prenijeli ovih dana potakli su nas da još jednom razmislimo o novim funkcijama, a jedna od njih je "špijuniranje", odnosno manje ili više (i)legalno prikupljanje informacija.

Kategorije: 

Isto i isto

Jeste li se ikad zapitali što je zapravo naš identitet? Kao sistemci vjerojatno odmah pomislite na digitalni identitet, certifikate koje izdaju organizacije ovlaštene za potvrđivanje naše "vjerodostojnosti". Vjerojatno pomislite i na osobne podatke koji nas (više ili manje jednoznačno) označavaju i čiju zaštitu država propisuje. Država nam izdaje putovnice, osobne i zdravstvene iskaznice, vozačke dozvole. Uz njihovo predočenje nam privatni sektor daje svoje iskaznice: banke za naše račune, knjižnice i sportski klubovi članske iskaznice, fakulteti indekse itd. Svi ti dokumenti služe da se možemo legitimirati (ozakoniti, ovjeriti, potvrditi). Potvrditi što? Svoj identitet.

Kategorije: 
Pretplati se na privatnost