Microsoftov System Center

Prošlog petka, 20.1.2012., u Srcu je održana prezentacija posvećena programima za upravljanje informacijskim sustavima, pod nazivom Microsoft System Center.

System Center je skupni naziv za niz Microsoftovih programa koji omogućuju centralno upravljanje serverima, mrežom, korisničkim računalima i aplikacijama. Radi se o alatima koji olakšavaju administriranje, automatizirajući repetitivne poslove, omogućujući udaljeni nadzor i administraciju.

Iako je System Center prvenstveno namijenjen upravljanju računalima s Microsoftovim operacijskim sustavima, s vremenom je dodavana ograničena podrška za Linux ili, na primjer, za virtualizacijski softver drugih proizvođača.

Najpoznatiji i najčešće korišten administratvni alat je SCCM, System Center Configuration Manager. Koristi se za "deployment" OS-a i aplikacija na računala, definiranje konfiguracija za različite grupe korisnika, ali i za druge korisne poslove, kao što je izrada inventara hardvera i softvera. Zanimljivo je da je moguće dobiti i popis softvera instaliranog na Linux klijentima. SCVMM, Virtual Machine Manager, posvećen je upravljanju virtualizacijom, bez koje nema danas popularnog računarstva u oblacima. Omogućuje da se na primjer za potrebe nastave, digne virtualni server sa predefiniranim aplikacijama, a u slučaju problema u njegovu radu brzo podigne rezervni. Osim Microsoftova hipervizora, podržava VMware i Citrix, a virtualne mašine mogu biti i Linuxi. DPM, Data Protection Manager, posvećen je kopiranju podataka i njihovom vraćanju u slučaju oporavka. Na živo kopira podatke iz baza podataka, Exchangea, ali sprema i sliku OS-a, tako da je nakon havarije moguće vratiti ne samo podatke, nego u jednom potezu obnoviti i cijeli OS sa aplikacijama i konfiguracijom.

Iako je System Center prvenstveno namijenjen velikim organizacijama, koje imaju poslovnice na više lokacija, podatkovne centre "u oblacima" i tisuće računala o kojima treba brinuti, prisutni sistemci pokazali su interes za neke od njih. Najviše se pitanja odnosilo na virtualizaciju desktopa. Radi se o softveru koji omogućuje da se korisnik ulogira na računalo, a sa servera se povuku aplikacije i konfiguracija koji su mu dodijeljeni. To je posebno zanimljivo za učionice, gdje bi se na istim računalima na taj način mogli koristiti različiti predefinirani profili za različite vrste obuke. Time je olakšana i instalacija zakrpa i novih verzija aplikacija, jer se sve obavi samo na serveru. Olakšano je i upravljanje noteboocima, na kojima se pri spajanju VPN-om izvana može obaviti automatizirana dogradnja softvera. A krajnji korisnik dobije svoj desktop bez obzira na to na kojem se računalu prijavi za rad.

Vrijeme je bilo prekratko za detaljno upoznavanje s komponentama System Centra, ali dovoljno da se prisutni zainteresiraju za rješenja koja im mogu olakšati svakodnevni posao. Na prezentacijama ovakvog tipa ne govori se o cijenama i licenciranju, jer predavači naprosto nisu upućeni u taj dio posla. No kolege sistemci željeli su znati koliko bi njihove ustanove platile za pojedine alate. Predavač, Domagoj Pernar iz Microsofta Hrvatska, nastojao ih je ohrabriti činjenicom da Microsoft daje značajne popuste za akademske korisnike. No ostaje činjenica da svaki od spomenutih servisa traži zaseban server, a to vuče i licencu za OS. Uz serversku komponentu naplaćuju se i agenti prema broju klijenata. Čak i ako se koristi virtualizacija, pa izraz zaseban server ne mora označavati kupovinu još jednog računala, ipak ostaje problem licenci za OS, o kojem ne moraju razmišljati samo kupci koji imaju Enterprise ili Data centar licence za Windows servere, jer one dozvoljavaju dizanje više virtualnih servera na jednom računalu. Ostaje činjenica da se zaista mogu dobiti značajni popusti, no za detalje se treba obratiti lokalnom zastupniku.

Bilo je to četvrto u nizu predavanja koja organizira Microsoftova EDU IT PRO zajednica. Predavanja se održavaju trećeg petka u mjesecu u TCR-u Srca. Tema narednog susreta bit će Microsoftov sigurnosni softver Forefront. Za online prijavu treba se registrirati i postati član Microsoft Communityja. Kolege koji ne mogu prisustvovati predavanjima, mogu ih pratiti preko video linka. Ili pročitati izvještaj na portalu za sistemce, jer namjeravamo izvijestiti o svim narednim prezentacijama.

Vijesti: 
Vote: 
0
No votes yet