Wikipedia zamračena na jedan dan

Ako ste danas pokušali pristupiti člancima na Wikipediji, otvorio se crni ekran s upozorenjem da je Wikipedija od ponoći nedostupna na 24 sata iz protesta protiv zakonske regulative o kojoj će uskoro raspravljati američki Senat. Radi se o zakonima koji se kriju pod kraticama SOPA i PIPA, a koji bi pod krinkom zaštite autorskih prava omogućili cenzuru i blokadu mnogih informacija koja su sada javno dostupne na Internetu.

Ako se ti zakoni izglasaju, bit će ugrožena i Wikipedija. Na primjer, izdavači koji objavljuju sadržaje na Internetu bit će prisiljeni nadzirati i provjeravati sve linkove na svojim siteovima, kako se ne bi potkrao neki nepoželjan sadržaj. SOPA i PIPA daju američkoj vladi široke i neodređene ovlasti pomoću kojih će moći kontrolirati sadržaje na cijelom Internetu. Zakoni su optuženi da daju moć velikim igračima na račun osobnih sloboda.

Wikipedija je najobimnija enciklopedija u povijesti čovječanstva, dostupna svima, pa čak i onima koji nemaju novaca. Njezini članci su u načelu neutralni i objektivni, što osigurava velik broj ljudi iz cijelog svijeta koji doprinose svojim člancima i dopunjavanjem i ispravljanjem tuđih radova. Wikipedija se priključuje protestu jer su ugroženi osnovni princima na kojima je izgrađena. Čitatelje se pozva da izraze svoj protest i pošalju poruke svojim Ministarstvima vanjskih poslova, ili predstavnicima SAD.

Na Wikipediju smo se već u tolikoj mjeri navikli, da nam je teško zamisliti kako bi izgledao Internet na kojem bi nalazili samo informacije koje plasiraju velike tvrtke ili vladine organizacije.

Sadržaji će danas biti dostupni sa mobilnih uređaja, ali će se i tamo pojavljivati stranica s upozorenjem.

Radoznali, koji žele saznati više o navedenoj regulativi, mogu pročitati članak koji je objavila Electronic Frontier Foundation. Tamo je legislativa optužena da ograničava slobodu mišljenja i govora, ta da će ograničiti slobode i u svijetu open source pokreta, izloživši progonu autore čiji softver osigurava privatnost korisnika, poput VPN-a, proxyja i slično.

Da je cijela stvar ozbiljna, potvrđuje i nedavna izjava Obamine administracije da neće podržati prijedloge zakona koji "ugrožavaju slobodu govora" i potkopavaju "dinamičnu, inovativnu prirodu Interneta".

 

Vijesti: 
Vote: 
0
No votes yet