Novosti koje nas očekuju u 2012.
Stručnjaci očekuju da će 2012. biti prijelomna godina u povijesti Interneta. Promjene koje nas očekuju kao da su se nakupljale godinama i po svemu sudeći više se ne mogu zadržati. Nabrojat ćemo samo najvažnije novosti koje se očekuju na Internetu, ali i u CARNetu, a koje će utjecati na posao CARNetovih sistem-inženjera.
Internet Protokol verzija 6
Adresni prostor kojim smo raspolagali koristeći IPv4 praktički je potrošen. Azija je sve svoje 32-bitne adrese podijelila još lani, dok će se to u Europi dogoditi polovinom ove godine. Nove mreže dobijat će 128-bitne IPv6 adrese, što će omogućiti da mnogo veći broj uređaja dobije javne adrese, od mobilnih uređaja do kućanskih aparata poput hladnjaka. Postojeće mreže postepeno će prelaziti na novu inačicu, tako da ćemo još dugo vremena koristiti oba protokola.
Iako će se najprije morati prilagoditi telekom operateri, prelazak na novi protokol planiraju provesti i mnoge organizacije koje žele biti predvodnici u novim tehnologijama. Google je odlučio IPv6 isprobati najprije u svojoj privatnoj mreži, a kada se dobro upoznaju s novom tehnologijom prebacit će na nju i javne servise. Američka vlada zadala je federalnim agencijama 30. rujna 2012. kao zadnji rok za prelazak na novi protokol, pa će samo ta odluka broj javnih IPv6 siteova povećati za otprilike 10.000. Agencije su obavezne imenovati posebnog managera za tranziciju, te nabaviti hardware i software koji su sukladni sa zahtjevima ustanovljenim u fazi testiranja, kada je čak provjeravano da li če aplikacije koje se koriste ispravno raditi nakon prelaska na novi mrežni protokol.
Nove vršne domene
ICANN, Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, planira od 12. siječnja uvesti u opticaj nove vršne domene. Nakon što su 2000. uveli sedam novih domena, poput.biz i .info, te 2004. još osam (.asia, .jobs itd.), ovog puta, nakon šest godina dogovaranja i pregovaranja, namjeravaju uvesti više stotina novih vršnih domena. Bit će tu geografski određenih domena, zatim onih orijentiranih na različite poslove i interese, a najavljuje se i podrška za ne-engleske jezike. Bit će tako moguće zatražiti domene unutar .hotel, .bank, ili na primjer .zagreb ili .istra.
Organizacijske promjene
Internet je nastao u SAD, pa iako je postao globalan, tu se i dalje odlučuje o ključnim stvarima. Dvjema organizacijama koje su dosad brinule o adresnom prostoru i root DNS serverima, ICANN-u i IANA-i, ove godine ističu ugovori. Raspisan je natječaj, tako da je moguće da će netko drugi preuzeti njihova zaduženja. Tvrtka Verisign, zadužena za .com domenu, također se 2012. suočava s istekom ugovora. No prošle su godine produžili ugovor koji im osigurava dodjelu .net domena do 2017, tako da će možda zadržati i nador nad .com domenama. Radi se o najvećoj vršnoj domeni, s preko 100 miliona registriranih sekundarnih domena.
Novosti u CARNetu
U veljači prestaje podrška za Debian Lenny, tako da ćemo biti prisiljeni prijeći na Squeeze, kako ne bi ostali bez sigurnosnih zakrpa. Razvojni je tim već izradio CARNetovu distribuciju, no čeka se da AAI tim Srca izradi nove pakete. Kako se taj posao otegao, čini se da ćemo dogradnje obavljati u zadnji čas.
I CARNet se priprema za uvođenje IPv6 protokola. Iako se ne očekuje da će ustanove članice žuriti s promjenom, trebat će osigurati suživot oba protokola. Čeka nas dogradnja operativnih sustava na mrežnoj opremi koja podržava samo IPv4.
U izradi je i novi Pravilnik za dodjelu domena u Hrvatskoj. Lanjski je izazvao negodovanje jer su neke ustanove izgubile pravo korištenja domenskih imena koje koriste već godinama, pa bi trebale godišnje plaćati 500 kn, što višestruko više od iznosa koji se plaća za korištenje komercijalnih domenskih imena. O izmjenama ćemo vas na vrijeme obavijestiti, tako da očekujemo da će se rasprava obaviti prije stupanja pravilnika na snagu, a ne nakon toga kao prilikom prošlih izmjena.
Novosti ćemo pratiti na portalu za sistemce, pa vam pozivamo da nas čitate, komentirate i sugrerirate teme koje vas zanimaju.
- Logirajte se za dodavanje komentara
- Inačica za ispis
- PDF version