Kad stari router uistinu postane star

Ako ste primjetili poremećaj u e-sili prije nekoliko tjedana, čudnovato usporenje na nekim segmentima Interneta, ako su vam grafovi protoka zabilježili padove – svjedočili ste posve očekivanom seizmičkom poremećaju na Mreži svih mreža: Internet je narastao toliko da su neka mjesta počela pokazivati limite implementacije BGP protokola u mrežnoj opremi.

Preciznije, dosegnuta je brojka od 512k ruta, limit interne memorije u tablici starijih routera, što je rezultiralo, ovisno o proizvođaču i modelu, od jednostavnog ignoriranja novih ruta pa sve do blokiranja rada uređaja. Naravno, obzirom da je BGP dizajniran tako da mu pojedinačni ispadi ne uzrokuju katastrofalne, globalne padove, rezultat je bio tek osjetno sporiji pristup nekim sadržajima na Internetu (jer su podaci umjesto magistralom putovali okolnim sokačićima).

Situacija se normalizirala u roku od nekoliko dana, što zamjenom a što prekonfiguracijom routera: neki modeli mogli su se jednostavno prekonfigurirati tako da prihvaćaju veću tablicu ruta, a ostali, kojima je ta veličina fizički zadana, morali su biti zamijenjeni.

Nedavni nas je događaj tako iznenadio sa dvije atipične stvari: ukazala nam se rijetka prilika da svjedočimo mrežnom događaju kojeg ne viđamo često – da komad opreme poput routera postane tehnološki zastario, ali je to zapravo bilo itekako predvidljivo, poput pomrčine sunca; druga je prilika zapravo nenamjerno globalno testiranje robusnosti Interneta "na živo".

Ove epizode trebat ćemo se sjetiti kad (a ne "ako") se u budućnosti zaigramo sa IPv6 adresama i nekim budućim tablicama; ne toliko zbog broja adresa u tom protokolu, već zbog poslovične ljudske kreativnosti: :-)

Vote: 
0
No votes yet