Fira Sans, open source font

Lijepo oblikovani fontovi važan su dio svakog operacijskog sustava. To je još davnih dana uvjerljivo pokazao Steve Jobs, s fontovima za Apple Macintosha. Iako su se dobrovoljci potrudili i izradili slobodne fontove, oni uglavnom ljepotom zaostaju za komercijalnim rješenjima koje izrađuju profesionalci. Jedini način da se takvi fontovi pojave na Linuxu i budu besplatni jest da netko pokrije trošak razvoja i onda ih da na korištenje zajednici.

Upravo su to napravili u Mozilli, angažirajući poznatog dizajnera Erika Spiekermanna da za njih izradi font "koji lijepo izgleda na webu" i koji će biti standardan u njihovom pregledniku. Tako smo i mi ostali dobili lijepa pismena koja možemo instalirati na svojim Linuxima. Font je dostupan u ZIP formatu na ovoj adresi:

http://www.donotlick.com/2014/05/23/try-out-fira-sans-a-free-open-source-typeface-commissioned-by-mozilla/

Nude se dvije verzije, Fira Sans i Fira Sans Mono. Arhivu koju preuzmemo treba raspakirati, a onda nam preostaje potražiti direktorij u kojem su .otf (Open Type Font) datoteke, koje treba smjestiti u /usr/share/fonts/truetype, ako želimo da budu dostupne svim korisnicima.

$ sudo mkdir /usr/share/fonts/truetype/fira-sans
$ sudo cp *.otf /usr/share/fonts/truetype/fira-sans

Nove fontove još treba prijaviti sustavu:

$ sudo fc-cache -fv

Ekranom će proletjeti reci među kojima je i ovakav:

...
/usr/share/fonts/truetype/fira-sans: caching, new cache contents: 32 fonts, 0 dirs

Da bismo vidjeli kako novi font izgleda, možemo iskoristiti aplikaciju Font manager, pa u listi fontova potražiti prinovu.

Sada se možemo poigrati, pa iz padajućeg izbornika izabirati različite veličine i oblike, poput bold, italic itd. OTF format omogućava da su fontovi skalabilni, odnosno da se promjenom veličine ne gubi na kvaliteti. Osim toga, dodatna prednost OTF fontova jest da se mogu koristiti i na Windowsima i Mac OS-u. I još jedna zanimljivost: Open Type je robna marka koju je zaštitio Microsoft, koji je OTF razvio u suradnji s tvrtkom Adobe. Radoznalci mogu više o tome pročitati na Wikipediji:

http://en.wikipedia.org/wiki/OpenType

Vote: 
0
No votes yet