Što je sve NSA tražila od vodećih svjetskih IT kompanija?

Tehnološki giganti Google, Microsoft, Yahoo, Facebook i LinkedIn prvi su put objavili informacije o tome koliko je često Američka agencija za nacionalnu sigurnost (NSA) tražila da im pod izlikom tajne istrage za nacionalnu sigurnost otkriju podatke o svojim klijentima. To im je omogućeno prema nedavno sklopljenom sporazumu s odvjetnicima Vlade SAD kojim su oslobođeni čuvanja tajne.

Vodeće IT kompanije tako su dobile priliku da javno kažu koliko su zahtjeva od NSA ukupno dobili u prvih šest mjeseci 2013., koliko je profila i računa njihovih klijenata bilo u igri te na koliko su zahtjeva reagirali. Ukratko, riječ je o računima i profilima desetaka tisuća Amerikanaca.

Prema podacima za prvih šest mjeseci 2013. godine, kompanije poput Googlea i Microsofta morali su Vladi Sjedinjenih Američkih Država dati informacije o 10 do 15 tisuća korisnika ili računa. Yahoo je u istom razdoblju predao informacije više od 30 tisuća korisnika. U Facebooku tvrde da su primili zahtjev za odavanje podataka oko 1 posto njihovih korisnika, odnosno oko šest tisuća korisnika.

Premda se na prvi pogled čini kako je riječ o malom postotku klijenata, IT kompanije su u strahu da će izgubiti korisnike zbog masovnog špijuniranja koje odobrava Sud za nadzor stranih obavještajnih podataka (FISA).

Vodeći ljudi tehnoloških kompanija pobunili su se kada su mediji otkrili da američke i britanske tajne agencije hakiraju podatke njihovih klijenata i masovno presreću podatke koji se prenose komunikacijskim kanalima. Primjerice, NSA je godinama tajno provaljivala u komunikacijske veze koje Yahoo i Google povezuju s podatkovnim centrima diljem svijeta. Praćenjem tih veza Agencija je dobila pristup stotinama milijuna korisničkih računa koji većinom pripadaju Amerikancima. Pritom se NSA koristila alatom MUSCULAR kojim je upravljala zajedno s britanskom Vladinom službom za komunikacije GCHQ. Tvrde i kako te dvije agencije kopiraju sve podatke koji prolaze kroz optičke kablove podatkovnih centara Yahooa i Googlea. Napominju i kako NSA ima sudski odobren pristup računima korisnika Googlea i Yahooa putem programa PRISM. To je sve otkrio najpoznatiji svjetski zviždač - Edward Snowden.  Yahoo i Google su nakon toga povećali svoj stupanj enkripcije.

Zbog toga se osam vodećih svjetskih IT kompanija Google, Microsoft, Facebook, Twitter, Apple, LinkedIn, Yahoo i AOL još prošle godine udružilo i objavilo otvoreno pismo američkom predsjedniku Baracku Obami i Kongresu u kojem su zatražili reforme i ograničenja u aktivnostima NSA kad je u pitanju nadzor građana.

IT kompanije svoje su otvoreno pismo nazvali „Reforma državnog nadzora“, a u njemu su naveli pet ključnih problema koji uključuju ograničavanje ovlasti vlade u prikupljanju informacija o korisnicima, transparentnost u zahtjevima i izbjegavanje sukoba među raznim vladama, a zauzvrat zatražili poštivanje slobodnog protoka informacija. Također, kompanije su pohvalile inicijativu za donošenje zakona koji bi ukinuo praksu prisluškivanja telefona milijuna Amerikanaca i uveo instituciju koja bi štitila građanske slobode pred sudom koji nadzire rad NSA-e.

Administracija Baracka Obame odlučila je prošli tjedan malo ublažiti neka pravila o nadzoru podataka na način na koji se to radi u ostatku svijeta. Zauzvrat, IT kompanije neće smjeti dvije godine otkriti koje im je zahtjeva poslala NSA, odnosno koje su sve informacije od njih zatražili.

Obratite pažnju da se ovdje govori samo o zaštiti prava na privatnost građana SAD. Ni riječi o nama iz ostatka svijeta.

Vote: 
0
No votes yet