Linux kernel 3.13

Kernel 3.13, čija se prva puna inkarnacija  pojavila urbi et orbi prije desetak dana, donosi nam mnoštvo zanimljivih novosti i za desktope i za poslužitelje, neke zanimljive, a neke dugo očekivane.

Možda najzanimljivija "nebitna" novost je podrška za NFC (Near Field Communication) plaćanja. Iako kernel podržava NFC tehnologiju još od verzije 3.1, sada je stigla i službena podrška za plaćanje NFC komunikacijom kroz netlink API – ali zasad samo za pn544 (NXP) driver. Naravno, projekti u userlandu, poput Open NFC-a, i dalje rade.

Korisnicima koje plaćanje lupkanjem telefonom po NFC uređaju ne uzbuđuje/iritira/smeta/tjera na smijeh, najzanimljivija "ozbiljna" novost i na području desktopa i na području servera su nftables koji imaju posve ozbiljnu namjeru zamjeniti iptables kao omiljeni firewall pod Linuxom. Novi sustav sastoji se od kernel modula koji uspostavlja svojevrstan mali virtualni stroj čija je jedina zadaća filtrirati paketni promet i koji poznaje jednostavni skup pravila, zadanih kroz aplikaciju "nft" koja se nalazi u korisničkom prostoru. Nftables je protokol-agnostičan, zbog čega njegove firewall skripte neće trebati duplicirati pravila za razne protokole (IPv4, Ipv6...); osim toga, jednako zanimljiva je i mogućnost promjena pravila "u letu", jednog po jednog bez utjecanja na ostala postavljena pravila, te mogućnost interaktivnog rada u "nft" aplikaciji. Ova verzija kernela sadrži većinu planirane funkcionalnosti, a zaokruživanje svih mogućnosti očekuje se u kernelu 3.15.

A kad smo već kod mreže, novi kernel sad podrazumjeva uključenu opciju "TCP Fast Open" koja u određenim situacijama eliminira jedan round-time trip, tj. malo ubrzava ostvarivanje komunikacije prema drugoj strani. Ovo nije toliko zanimljivo korisnicima koliko poslužiteljima popularnih web stranica.

Administratore poslužitelja u specifičnim, zahtjevnim okruženjima obradovat će i podrška za HSR protokol koji osigurava neometanu komunikaciju u slučaju da jedan od dva Ethernet porta uređaja u prstenu doživi kvar.

Scalable block layer za SSD diskove pozdravit će svi korisnici uređaja sa SSD diskovima jer omogućuje veliku količinu I/O operacija na uređajima koji koriste NVM-Express i PCI-E, pri čemu je zadržana transparentnost načina rada, te se uređaji ponašaju kao standardni diskovi, a performanse su, prema testiranjima developera, ubrzane do 10x za IOPS, a latencija smanjena do 38x.

CIFS po novom omogućuje postavljanje kompresije za svaku datoteku zasebno.

Poslužitelji koji obrađuju ogromne količine podataka od novog će kernela profitirati i s poboljšanim mehanizmom zaključavanja, što smanjuje usko grlo prilikom zaključavanja memorijskih stranica.

Najzad, novi kernel donio je i značajna poboljšanja u radu sa NUMA nodovima i grupama.

Korisnici, koje više zanimaju poboljšanja na desktopu, također se imaju čemu radovati.

Ponajprije, vlasnici AMD Radeon i nVidia video kartica mogu uživati u značajnom poboljšanju podrške za grafičke kartice: OSS driveri sve se više mogu mjeriti sa AMD-ovim zatvorenim Catalyst driverima jer je stabilizirana i uključena podrška za Radeon DPM, kojim grafička kartica može regulirati brzinu rada. Vlasnici tih kartica mogu očekivati utrostručenje brzine grafičke kartice, kao i automatsko mijenjanje grafičkog procesora na laptopima koji imaju i diskretnu grafičku karticu i GPU integriran na procesoru. Također, zvuk sad i službeno radi na HDMI sučelju.

Poboljšani su i Noveau driveri za nVidia grafičke kartice, ali ne toliko dobro kao za AMD kartice, pa se ozbiljna utrka između OS i nVidiinih binarnih drivera očekuje u nekoj od skorih sljedećih verzija Linux kernela.

I vlasnici Intelovih integriranih GPU uređaja mogu se radovati, manje ubrzanjima, a više podršci za HDMI Stereo 3D prikaz.

Značajna novost je i podrška za ograničavanje potrošnje uređaja u računalu kroz Intel RAPL interface za SandyBridge i novije procesore.

Squashfs, datotečni sustav omiljen kod svake Live distribucije Linuxa, doživio je ozbiljna poboljšanja performansi kroz višenitnu dekompresiju i mogućnost dekompresije direktno u page cache. Također, počišćen je UEFI kod, a EFI je dobio mogućnost slanja poruka na konzolu u vrlo ranom stupnju podizanja sustava.

Mala poslastica za kraj: ako se netko sjeća bure u čaši vode koju je podigao Linus Torvalds svojim stavom prema kritikama na račun pseudoslučajnog generatora brojeva u Linux kernelu... u kernelu 3.13 je potiho i bez velike pompe promjenjen kod pseudoslučajnog generatora prema ovom prijedlogu.

Sve u svemu, dovoljno novosti i poboljšanja da bismo se zainteresirali za novo izdanje kernela.

Vote: 
5
Vaša ocjena: Nema Average: 5 (1 vote)