Generacija Y i informacijska sigurnost

Najnovije studije provedene u Sjedinjenim Američkim Državama pokazuju da se pripadnost određenoj generaciji ne iskazuje danas samo kroz stupanj obrazovanja, tehnološku naprednost i odnos prema poslu, već i kroz odnos prema IT sigurnosti, odnosno poštivanju sigurnosnih procedura. Pri tome su uočeni problemi koje donosi generacija Y, koja se olako odnosti prema propisima i procedurama.

Naime, generacija X (osobe rođene od 1961. do 1979.) trenutno je radno pokretačka snaga na svijetu, a gotovo 60 posto ove ukupne populacije su visokoobrazovani pojedinci (govorimo o SAD :). Spomenutu generaciju naslijedila je generacija Y (osobe rođene od 1980. do 1995., a zovu ih još i milenijska generacija) koja je najobrazovanija generacija do sada, odrasla uz naprednu tehnologiju.

Razlike u svjetonazoru i načinu života itekako su vidljive. Generacija X odrasla je okružena društveno-ekonomskim nestabilnostima zbog čega je opreznija i sklona pridržavanju pravilima ponašanja, procedurama i sl. Generacija Y je odrasla u stabilnijem okruženju, ali uz tehnologiju koja je sa sobom donijela kreativnost, poduzetnost, ali i dostupnost sadržaja te ogromnu slobodu ponašanja koja briše granice privatnog i poslovnog.  

U Ciscovom „Godišnjem izvještaju o sigurnosti za 2013.“ stoji kako generacija Y posjeduje ogromnu IT ekspertizu i tehničko razumijevanje radnog mjesta i okruženja, ali istovremeno pokazuje tendenciju ignoriranja IT politika, traži slobodu pristupa te često ne odvaja privatnu i poslovnu sferu. Izvješće nadalje navodi kako na ovaj način raste sigurnosni rizik za poslovanje, budući da zaposlenici usvoje radni stil života u kojem su njihovi uređaji, rad i on-line ponašanje isprepleteni s njihovom osobnim životima i to na bilo kojem mjestu - u uredu, kod kuće i posvuda.

Prema Ciscovom izvještaju, najveća koncentracija sigurnosnih prijetnji nije na porno stranicama, već na stranicama koje su u masovnoj uporabi poput velikih tražilica, maloprodaji ili na društvenim medijima. I sami zaposlenici, pripadnici Y generacije priznaju kako su skloni rizičnom ponašanju, te kako na Internetu, posebno društvenim mrežama ostavljaju previše osobnih i poslovnih informacija. Često bez razmišljanja i pažljivog čitanja prihvaćaju Uvjete korištenja kako bi došli do informacije koja im je potrebna. Oni smatraju da je doba privatnosti završilo (91 posto) te su stoga skloni žrtvovati privatnost u radi on-line socijalizacije. Pripadnici ove generacije čak ističu kako im je lakše podijeliti osobne informacije na nekoj maloprodajnoj Internet stranici, nego ih dati IT zaposlenicima u svojoj tvrtki čija je zadaća da štite njihov identitet i uređaje.

Izvještaj pokazuje i kako restriktivne politike nisu dobar način za rješavanje sigurnosnih problema uzorkovanih ponašanjem Y generacije, jer ih se na taj način može usporiti u obavljaju radnih zadataka, negativno utjecati na njihovu kreativnost i općenito učinkovitost u radu. 
Ne smijemo smetnuti s uma ni činjenicu da je generacija Y pridonijela demokratizaciji podataka, odnosno većem širenju informacija nego bilo koja generacija do sada. Uz to, riječ je o generaciji koja je od najranijih nogu usvojila princip da ne otvara elektroničku poštu od nepoznatih izvora ili ne skida sumnjive aplikacije.

Stoga stručnjaci smatraju da je edukacija dobar pristup za rješavanje problema. Edukacija svih zaposlenika o sigurnosnoj politici važan je početan korak. Također, tvrtke bi trebale utvrditi što jest, a što nije prihvatljivo ponašanje kad je u pitanju sigurnost podataka i to komunicirati svim zaposlenicima na jasan način.

Stručnjaci kažu kako nema smisla žrtvovati sigurnosnu politiku radi očuvanja produktivnosti. Stoga predlažu liberalniji pristup – osigurati otvorenije okruženje, ali samo na uređajima koje tvrtka može nadzirati te upozoriti zaposlenike na svako ponašanje koje je izvan dogovorenih okvira.

Vijesti: 
Kategorije: 
Vote: 
5
Vaša ocjena: Nema Average: 5 (1 vote)