Sigurnosni nedostaci baby monitora

Naizgled bezazlen uređaj poput kamere s mikrofonom koja roditeljima služi za nadzor obiteljskih prinova kada nisu s njima u istoj sobi, zapravo je IP kamera s pripadajućim softverom. Roditelji iz Teksasa kojima je nastrani čudak hakirao kameru i verbalno izvrijeđao i njih i bebu, shvatili su na teži način da postoje sigurnosni problemi takvih proizvoda.

Proizvođač, tvrka Foscam brzo je izdala zakpe, no nisu željeli novinarima dati izjavu povodom spomenutog incidenta. Stručnjaci prigovaraju kako nije dovoljno objaviti zakrpe na web stranici tvrtke. Uređaj bi trebao imati program koji bi korisnike upozorio da su zakrpe dostupne i olakšao njihovu instalaciju.

Mnogi s entuzijazmom najavljuju Internet stvari (Internet of things) kao naredni veliki razvojni korak. No već u samom početku pokazuje se da proizvođači o sigurnosti takvih uređaja ne razmišljaju u razvojnoj fazi. Ispravke se rade tek kada se dogode incidenti koji narušavaju ugled tvrtke i prijete padom prodaje. S druge strane, neuki korisnici ostavljaju otvoren pristup kamerama s tvornički zadanim administratorskim računom i bez zaporke.

Istraživači tvrtke Qualis u travnju su objavili rezultate istraživanja web kamera spojenih na Internet. S lakoćom su ih pronalazili koristeći tražilicu Shodan, a i otkrivanje ranjivosti koje omogućuju preuzimanje kamera nije bio pretežak zadatak.

Federal Trade Commission najavila je kako u studenom planira u Washingtonu održati javnu radionicu na temu sigurnosti brojnih uređaja spojenih na Internet, poput kamera, kućanskih aparata, automobila i medicinskih uređaja. Po svemu sudeći, bit će potrebna i zakonska regulativa koja će prisiliti proizvođače da ozbiljnije shvate opasnosti zloupotrebe svojih uređaja.

Kategorije: 
Vote: 
0
No votes yet