Propagandni rat protiv LiMuxa

Nakon što je nedavno dao doprinos Linuxovu kernelu, Microsoft je za ovaj tjedan najavio open source konferenciju koja će se 5. lipnja održati na FER-u. Jesu li zapuhali neki novi vjetrovi u Microsoftu, ili su jednostavno shvatili da je open source pokret prejak i prihvatili realnost? Još se sjećamo napada na Linux i GPL licencu, koji su uspoređivani sa zloćudnom bolešću, rakom. No ta su vremena prošlost, Microsoft sada pokreće open source inicijative koje bi trebale prije svega ojačati njegovu softversku platformu.

Da odnos Microsofta prema open source zajednici nije tako jednostavan vidi se na primjeru projekta koji se provodi u gradu Munchenu, gdje gradska uprava prelazi s Windowsa na lokalnu inačicu Linuxa, nazvanu LiMux. Povemeno se u medijima plasiraju članci koji dovode u sumnju isplativost cijelog projekta, nastojeći dokazati da bi grad uštedio da je ostao na Windowsima. Pri tom se koriste rezultati naručenih studija, čija se metodologija kasnije pokaže upitnom. Valjda se nadaju da će psihološki efekt ostatati, jer više ljudi čita originalni članak nego demanti, pogotovo ako je začinjen bombastičnim naslovom i nudi zaključak koji se lako pamti.

Microsoft je nedavno odlučio da neće iskoristi jednu takvu studiju koju je izradio HP, a koja je nastojala dokazati da bi Munchenu bilo bolje da je ostao na Windowsima XP. No informacije o studiji procurile su u javnost i pokrenule raspravu. Očito je da upotrijebljena argumentacija ne drži vodu, jer je Microsoftova politika da se svake tri godine pojavi nova verzija Windowsa, pa zatim i Officea. Korisnike se nastoji navesti da što prije prijeđu na nove inačice i doplate za licence. Migracija nije uvijek jednostavna. Sedmica se ne može instalirati na predhodne inačice, već treba presnimiti podatke, formatirati diskove pa krenuti ispočetka. Da ne spominjemo da svaka nova inačica Windowsa zahtijeva sve jači hardware. Sve su to troškovi koji se podrazumijevaju, ali se nekako baš i ne spominju, kao i teškoće koje imaju neuki korisnici koji više ne mogu pronaći izbornike na mjestima na kojima su ih navikli nalaziti. To su problemi koji su zajednički za sve migracije, no nekako se čini da se naglašavaju kao problem samo kad se prelazi na Linux.

HP je složio kalkulaciju po kojoj je Munchen do sada potrošio preko 60 milijuna eura za prelazak na Linux, dok bi, da je ostao na XP Windowsima, potrošio samo 17. No Bavarci na to odmahuju rukom te izvještavaju da su potrošili 23 milijuna eura prelaskom na Linux i OpenOffice, dok bi, da su zadržali Windowse, potrošili 34 milijuna. Ukratko, uštedjeli su 11 mlijuna.

Tvrde da HP-ova kalkulacija pogrešno tvrdi kako je za migraciju potrebno tisuće informatičara. Cijeli posao su iznijeli redovno zaposleni. U početku je predviđena migracija na 12.000 računala, no do danas je obavljena već na preko 13.000. Zatim, redovna instalacija novih paketa predstavlja se kao kompletna migracija. Pogreškom smatraju i pretpostavku da Windowsi i Linux zahtijevaju jednake hardverske resurse, tako da se štedjelo i na računalima. HP je izračunao da je cijena prebacivanja aplikacija na Linux i zamjena upravljačkog softvera iznosila 38,5 milijuna eura, dok iz Munchena poručuju kako preferiraju web aplikacije, kojima se pristupa iz običnog browsera, pa tog troška nema.

Očigledno je da se ovdje vodi psihološki rat, kojim se nastoji uplašiti korisnike koji bi možda poželjeli slijediti primjer Munchena. No većina ionako čeka ishod bavarskog projekta. U Hrvatskoj država rutinski produžava ugovore s Microsoftom, zajedničkom nabavom nastoji postići bolju cijenu. Rezultat takve politike je da informatičari u državnom i javnom sektoru smatraju da je Microsoftov softver besplatan, te da im država na taj način zapravo propisuje da ga moraju koristiti. Zvuči nekako apsurdno, zar ne? :)

Izvori:

Microsoft won´t release study that challenged success of Munichś Linux migration

City of Munich stands by its calculation: open source saves millions

City of Munich disagrees with HP´s Linux migration study

 

Vijesti: 
Kategorije: 
Vote: 
5
Vaša ocjena: Nema Average: 5 (1 vote)