sys.portal
Published on sys.portal (https://sysportal.carnet.hr)

Početna > Kad Windows 10 otkine "450 MB"

Kad Windows 10 otkine "450 MB"

U prošlom smo članku [1]  objasnili kako izbjeći "mukotrpnu"ponovnu instalaciju Windowsa od "nule". Pribjegli smo korištenju Clonezilla alata, na način da boot sektor i sistemsku particiju Windowsa spremimo u image nakon što smo podigli sve željene upravljačke programe, softvere, mrežne, te korisničke postavke. U slučaju da se sistem nepovratno onesposobi, lako rekonstruiramo ispravno stanje u vrlo kratkom vremenu. Međutim ne ide ni to uvijek bez problema.

U praksi se desio ovakav slučaj. 1 TB disk podijeljen "pol pol", 500 GB sistemski disk C:, 500 GB podatkovni disk D:, instalacija Windows 7. Clonezilla taj raspored vidi ovako:

sda1    boot sektor
sda2    sistemska particija  C: NTFS
sda3    podatkovna particija D: NTFS

Korisniku nismo uzimali i radili dodatnu Linux particiju zbog žurbe ( "nevidljivu" za Windows korisnika) za Clonezilla image, nego smo sda1 i sda2


spremili u image na sda3 NTFS uz upozorenje korisniku da ga ne briše sa diska. Takvo stanje je spremljeno u rujnu 2015., za svaki slučaj. U srpnju 2016. Windowsi 7 su se "samostalno" dogradili na Windowse 10. Korisnik je inzistirao da mu se vrate Windowsi 7:  nakon bezazlene deinstalacije Adobe Readera Desetka je zaglavila u beskonačnoj "recovery boot" petlji bez mogućnosti oporavka.



Pošto su takvi oporavci iz prijašnjih iskustava znali uzeti cijeli radni dan, a da ne daju nikakav rezultat, za brži oporavak idemo iskoristiti spremljeni Windows 7 image. Očekivano vrijeme vraćanja sistema je oko 6-7 minuta. Prije toga naravno treba sa nekim rescue alatom spremiti bitne podatke sa sistemske particije.

Zadovoljni sami sobom kako smo planirali ovakav scenarij, krećemo u "restore parts" sda1 *, sda2 * i ENTER.

Hladan tuš.

Partclone v0.2.83 http://partclone.org
Starting to restore image (-) to device (/dev/sda2)
Calculating bitmap...Please wait...Target partition size (523711 MB) is smaller than source (524183 MB). Use option -C to disable
size checking (Dangerous).

sda2 (C: disk) nije jednak kao orginalni, manji je za 472 MB. Odmah sumnjamo na Windowse 10 i dogradnju koja je nešto promijenila. Clonezilla je u svom zapisu zatekao ovakvo orginalno stanje [2].

Vidio je particije sda1, sda2, sda3 u malo drugačijim brojkama. Tu se radi o približnim brojkama, ovisno o vrsi kalkulacije. Pokušavamo napraviti pregled particija s alatom Gparted. Podigli smo Ubuntu s live CD-a na onesposobljenu mašinu. Pokrenemo terminal, kao root korisnik pokrenemo gparted.

xubuntu@xubuntu$sudo su
root@xubuntu#gparted



Vidimo da imamo "uljeza", pojavila se "fantomska" particija od 450 MB, koju smo odmah povezali sa nadogradnjom na Windows 10. Odmah guglamo za tim podatkom [3].

Ako Windowsi 10 ne pronađu rezerviranih 450 MB za svoj recovery "otkinu" ih od sistemske particije i unerede naš plan povratka ispravnog stanja prethodnog stanja. Od recovery Windows alata kao što je spomenuto, nije bilo neke koristi. Nama se  i dalje ne radi ponovna cjelokupna instalacija i podešavanja po korisnikovima željama. Pa dodajemo 450 MB u sistemski disk da zadovoljimo zahtjev Clonezilla alata. Spremimo Clonezilla image sa trenutne sda4 particije na vanjski disk, USB stick, pobrišimo particije koje ne trebamo.

Formatirajmo  sistemsku particiju u ntfs i dodajmo 450 MB.

Prihvatimo sve promjene sa "Apply" i dobijemo novi prilagođeni, raspored. Nešto nam smo se sjetili  onih 472 MB sa početka iz računice Clonezille ali valjda je stvar u zaokruživanju.

Pokrećemo restore, imamo mali peh, fali nam oko 10 MB, Clonezilla se i dalje buni.

Novi pokušaj, zaokružujemo cifru na 500000 MB, iz prethodnih iskustava sa Clonezillom znamo da se na veći prostor od potrebnog u pravilu ne žali.

Napokon treća sreća, restoreparts napokon kreće. Možemo odahnuti :) Spasili smo se dodatnog posla.

Na kraju neraspoređeni dio diska kroz Windows Disk Managment pretvorimo u podatkovni.



Tijekom pisanja ovog članka nekim se sinhronicitetom pojavio slučaj cerber-ransomware virusa na jednom računalu. Kolegici su se "zaključali" svi podaci uključujući i D: podatkovnu particiju koju smo zbog malog diska koristili za čuvanje recovery kopije Windowsa 7. Naša sreća što cerber-ransomware ne zna raditi sa svim ekstenzijama [4]datoteka pa je naš Clonezilla image prepoznao kao "neperspektivan" [4] za otmicu.



Uspjeli smo i u ovom slučaju napraviti restore boot particije i sistemske C: te uštedjeti još jednu dugu instalaciju Windowsa. Uz sistem je iz backupa Windowsa spašen  dio podataka koji se u vrijeme kloniranja nalazio na radnoj površini i korisničkom folderu :). Svakako izbjegavajte spremanje rezervnih kopija sistema na bilo kakav disk dostupan Windowsima, najbolje je rješenje možda neki NAS, mrežni disk osiguran od ransomware i ostalih napada. Držanje kopije sistema van korisnikovog diska još omogućava rekonstrukciju sustava ako se disk pokvari. Kupite disk , sa Gparted naštimate particije, restaurirate sistem iz spremljenog Clonezilla backupa.

pet, 2016-07-22 08:24 - Goran Šljivić
Kuharice: 
Linux [5]
Vote: 
5
Vaša ocjena: Nema Average: 5 (1 vote)

Copyright ©2003.-2017. CARNet. Sva prava pridržana.
Mail to portal-team(at)CARNet.hr

Google+


Source URL: https://sysportal.carnet.hr/node/1665

Links
[1] https://sysportal.carnet.hr/node/1445
[2] https://sysportal.carnet.hr/system/files/text1.txt
[3] http://www.disk-partition.com/windows-10/recovery-partition-after-upgrading-to-windows-10-4348.html
[4] http://www.bleepingcomputer.com/news/security/the-cerber-ransomware-not-only-encrypts-your-data-but-also-speaks-to-you/
[5] https://sysportal.carnet.hr/taxonomy/term/17